Jak nabyć samochód podczas pandemii koronawirusa?

Rozwój epidemii koronawirusa to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla światowej gospodarki. W takich chwilach dużej niepewności podejmowanie ekonomicznych decyzji jest szczególnie trudne. Jaki sposób finansowania kupna auta jest w obecnej sytuacji bezpieczny dla portfela?

Wpływ epidemii koronawirusa na ekonomię

Kwarantanna zdecydowanie pomniejsza potencjał rozwojowy gospodarki, pomimo tego analitycy nie zgadzają się co do możliwych następstw tej sytuacji. Polsce i innym krajom Europy zagraża spowolnienie gospodarcze lub recesja (spowolnienie trwające dwa miesiące). Poważny kryzys ekonomiczny nie musi nadejść, jeśliżycie gospodarcze zostanie szybko wznowione po zakończeniu zagrożenia epidemicznego. W jaki sposób ma to wpływ na decyzję o zakupieniu auta?

Nowy pojazd i kredyt

Fabrycznie nowy samochód z salonu można kupić na kredyt. Taka opcja finansowania pozwala prowadzić komfortowy i bezpieczny pojazd nawet przy braku zgromadzonych pieniędzy. Zawierane umowy kredytowe są zazwyczaj elastyczne, co sprawia, że istnieje duża dowolność w ustalaniu wysokości raty oraz czasu trwania okresu zobowiązania. Umowy kredytowe mogą być także renegocjowane, a kredyt można ubezpieczyć na przykład od utraty stałego zatrudnienia, co stanowi zabezpieczenie w obecnej sytuacji.

Leasing nowego pojazdu

Leasingowanie fabrycznie nowego pojazdu nie wiąże się z badaniem zdolności kredytowej, jak odbywa się to przy występowaniu o umowę kredytową na samochód. Leasing pojazdu to rozwiązanie korzystne finansowo, natomiast wobec trwającego długi czas spowolnienia gospodarczego powinno się rozpatrzyć możliwość pogorszenia się własnej sytuacji finansowej. Od zdecydowanej większości umów leasingowych można odstąpić, jednakże nie jest to wygodne i generuje koszty rozwiązującemu umowę.

Zakup samochodu używanego gotówką

Alternatywnie dla dwóch powyższych sposobów finansowania zakupu nowego samochodu jest nabycie samochodu używanego za zaoszczędzone pieniądze. Samochody używane dostępne są w niższych cenach, jednak nie obowiązuje ich już gwarancja zapewniana przez producenta. Nabywając używany samochód za gotówkę należy uwzględnić znaczne koszty związane z utrzymaniem takiego samochodu, które nierzadko sprawiają, że bardziej opłacałoby się kupić nowy samochód. Plusem takiego rozwiązania jest jednak uniknięcie zobowiązań długoterminowych, co jest ważne w obliczu obaw o stan gospodarki.

>>> Auto Arek <<<